django-cms - en to fi translation catalogue (362 entries)

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
fi: Olio %(name)s perusavaimella %(key)r ei ole olemassa

en: (current)
fi: (nykyinen)

en: (global)
fi: (globaali)

en: <Empty>
fi: <Tyhjä>

en: <strong>Login failed.</strong> Please check your credentials and try again.
fi: <strong>Kirjautuminen epäonnistui.</strong> Tarkista tunnuksesi ja yritä uudelleen.

en: A description of the page used by search engines.
fi: Pilkuin eroteltu lista joita hakukoneet voivat hyödyntää.

en: A page with this reverse URL id exists already.
fi: Sivu tällä käänteisellä URL-tunnuksella on jo olemassa.

en: A static placeholder with the same site and code already exists
fi: Staattinen sisältöalue samalla sivustolla ja tunnisteella on jo olemassa

en: Action successful.
fi: Toiminto onnistui

en: Add
fi: Lisää

en: Add Another
fi: Lisää uusi

en: Add Category
fi: Lisää kategoria

en: Add Page Copy
fi: Lisää kopio sivusta

en: Add Translation
fi: Lisää käännös

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
fi: Sivun luontioikeus vaatii pääsyn myös sen jälkeläisiin. Muuten sivun luoja ei voi muokata sitä myöhemmin.

en: Add plugin
fi: Lisää liitännäinen

en: Add plugin to placeholder "%(placeholder_label)s"
fi: Lisää liitännäinen sisältöpaikkaan "%(placeholder_label)s"

en: Add your first page
fi: Lisää ensimmäinen sivusi

en: Added Page Translation
fi: Lisätty sivun käännös

en: Added Plugin
fi: Lisätty liitännäinen

en: Admin Sites
fi: Hallintasivustot

en: Administration
fi: Hallinta

en: Advanced Settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Advanced options
fi: Edistyneet asetukset

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: All
fi: Kaikki

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
fi: Kaikkia vanhempia ei näytetä navigaatiossa

en: All permissions
fi: Kaikki oikeudet

en: Allow
fi: Salli

en: An application instance using this configuration already exists.
fi: Kyseisellä konfiguraatiolla oleva ohjelma on jo olemassa.

en: An application instance with this name already exists.
fi: Saman niminen ohjelma on jo olemassa.

en: Application
fi: Sovellus

en: Application configurations
fi: Ohjelman asetukset

en: Application: %(apphook)s
fi: Ohjelma: %(apphook)s

en: Are you sure you want to abandon these changes?
fi: Haluatko varmasti hylätä nämä muutokset?

en: Are you sure you want to copy all plugins from %s?
fi: Oletko varma, että haluat kopioida kaikki liitännäiset kohteesta %s?

en: Are you sure you want to delete this plugin?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän liitännäisen?

en: Are you sure you want to publish this page?
fi: Haluatko varmasti julkaista tämän sivun?

en: Are you sure you want to § this page?
fi: Haluatko varmasti § tämän sivun?

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Articles
fi: Artikkelit

en: Available plugins
fi: Saatavilla olevat liitännäiset

en: Back
fi: Takaisin

en: CMS - your user account was changed.
fi: CMS - käyttäjätiliäsi on muokattu.

en: CMS - your user account was created.
fi: CMS - käyttäjätilisi on luotu.

en: Can add
fi: Voi lisätä

en: Can change permissions
fi: Voi muuttaa oikeuksia

en: Can delete
fi: Voi poistaa

en: Can edit
fi: Voi muokata

en: Can move
fi: Voi siirtää

en: Can publish
fi: Voi julkaista

en: Can view
fi: Voi nähdä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cannot delete %(name)s
fi: Ei voida poistaa kohdetta %(name)s

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Category
fi: Kategoria

en: Change
fi: Muokkaa

en: Change Category
fi: Muuta kategoriaa

en: Change a page
fi: Muuta sivua

en: Changed
fi: Muokattu

en: Changed Page Translation
fi: Muutettu sivun käännöstä

en: Changed Plugin
fi: Muutettu liitännäistä

en: Changes within the tree might require a refresh.
fi: Puun sisällä tapahtuvat muutokset saattavat vaatia sivun virkistyksen.

en: Child app
fi: Tytärsovellus

en: Choose copy options
fi: Valitse kopioi asetukset

en: Clear clipboard
fi: Tyhjennä leikepöytä

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Clipboard is empty.
fi: Leikepöytä on tyhjä.

en: Clipboard...
fi: Leikepöytä...

en: Close
fi: Sulje

en: Close/cancel
fi: Sulje/peruuta

en: Collapse all
fi: Pienennä kaikki

en: Content
fi: Sisältö

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy all
fi: Kopioi kaikki

en: Copy all plugins
fi: Kopioi kaikki liitännäiset

en: Copy from
fi: Kopioi

en: Copy options
fi: Kopioi valinnat

en: Copy permissions
fi: Kopioi oikeudet

en: Create
fi: Luo

en: Create Alias
fi: Luo alias

en: Create Page
fi: Luo sivu

en: Create a new page next to the current page.
fi: Luo uusi sivu nykyisen sivun viereen.

en: Create a page below the current page.
fi: Luo uusi sivu nykyisen sivun alapuolelle.

en: Current page
fi: Nykyinen sivu

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Database error
fi: Tietokantavirhe

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Translation
fi: Poista käännös

en: Delete page
fi: Poista sivu

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Deleted Page Translation
fi: Poistettu sivun käännös

en: Deleted Plugin
fi: Poistettu liitännäinen

en: Deny
fi: Estä

en: Description meta tag
fi: Kuvauksen meta tag

en: Descriptive name to identify this static placeholder. Not displayed to users.
fi: Kuvaava nimi tälle staattiselle sisältöpaikalle. Ei näy käyttäjille.

en: Disable toolbar
fi: Poista työkalupalkki käytöstä

en: Display in navigation
fi: Näytä navigaatiossa

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Double-click to edit
fi: Muokkaa tuplaklikkaamalla

en: Drop a plugin here
fi: Raahaa liitännäinen tähän

en: Duplicate this Page
fi: Kopioi tämä sivu

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit model
fi: Muokkaa mallia

en: Edit plugin
fi: Muokkaa liitännäistä

en: Edit this Page
fi: Muokkaa tätä sivua

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Empty all
fi: Tyhjennä kaikki

en: Enter a valid username.
fi: Syötä voimassaoleva käyttäjätunnus.

en: Error! You don't have permissions to copy this page.
fi: Virhe! Sinulla ei ole oikeuksia kopioida tätä sivua.

en: Error! You don't have permissions to move this page. Please reload the page
fi: Virhe! Oikeutesi eivät riitä tämän sivun siirtämiseen. Ole hyvä ja lataa sivu uudelleen.

en: Error:
fi: Virhe:

en: Example1
fi: Esimerkki1

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

en: Expand/collapse
fi: Laajenna/pienennä

en: Field %s not found
fi: Kenttää %s ei löytynyt

en: Filter plugins...
fi: Suodata liitännäiset...

en: Focus on Toolbar
fi: Keskitä työkalupalkkiin

en: Generic
fi: Yleinen

en: Grant on
fi: Myönnä oikeus

en: Group
fi: Ryhmä

en: Hide in navigation
fi: Piilota navigaatiossa

en: Highlight
fi: Korosta

en: Home
fi: Koti

en: Hook application to this page.
fi: Kytke sovellus tähän sivuun.

en: ID
fi: tunnus

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
fi: jos mitään ei ole valittu käyttäjälle myönnetään oikeudet kaikkiin sivustoihin

en: In menu
fi: Valikossa

en: Inherit from parent page
fi: Peri isäntäsivulta

en: Inherit the template of the nearest ancestor
fi: Peri lähimmän vanhemman asettelu

en: Installation successful!
fi: Asennus onnistui!

en: Invalid application config value
fi: Virheellinen sovelluksen konfigurointiarvo

en: Invalid plugin type '%s'
fi: Virheellinen liitännäisen tyyppi '%s'

en: It is being redirected to:
fi: Uudelleenohjataan tällä hetkellä:

en: Keep this field empty if standard path should be used.
fi: Jätä tämä kenttä tyhjäksi jos halutaan käyttää oletuspolkua.

en: Language
fi: Kieli

en: Language must be set to a supported language!
fi: Kielen tulee olla tuettu!

en: Legend
fi: Selite

en: List of pages
fi: Sivulistaus

en: Loading
fi: Ladataan

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
fi: <a href="%(login_url)s">Kirjaudu</a> hallintapaneeliin.

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Login url: %(login_url)s
fi: Kirjautumis-URL: %(login_url)s

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Logout %s
fi: Kirjaa ulos %s

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Menu
fi: Valikko

en: Menu Title
fi: Valikko-otsikko

en: Menu options
fi: Valikkoasetukset

en: Minimize
fi: Pienennä

en: More
fi: Lisää

en: Most used
fi: Eniten käytetty

en: Move to next/previous element
fi: Siirry seuraavaan/edelliseen elementtiin

en: Moved
fi: Siirretty

en: Moved Plugin
fi: Siirretty liitännäinen

en: New Page
fi: Uusi sivu

en: New Sub Page
fi: Uusi alasivu

en: New node
fi: Uusi solmu

en: New page
fi: Uusi sivu

en: New sub page
fi: Uusi alasivu

en: Next
fi: Seuraava

en: No
fi: Ei

en: Not in menu
fi: Ei valikossa

en: Only this website
fi: Vain tämä sivusto

en: Open actions menu
fi: Avaa toimintovalikko

en: Options
fi: Valinnat

en: Overwrite URL
fi: Yliaja URL

en: Overwrite what is displayed in the menu
fi: Yliajaa valikossa näytettävän tekstin

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
fi: Yliajaa selaimen ylälaidassa ja kirjanmerkeissä näytettävän tekstin

en: Page
fi: Sivu

en: Page Extension
fi: Sivun laajennus

en: Page Title
fi: Sivun otsikko

en: Page Tree
fi: Sivupuu

en: Page Types
fi: Sivutyypit

en: Page and children (immediate)
fi: Sivu ja lapset

en: Page and descendants
fi: Sivu ja jälkeläiset

en: Page children (immediate)
fi: Sivun lapset

en: Page descendants
fi: Sivun jälkeläiset

en: Page doesn't inherit any permissions.
fi: Sivu ei peri mitään käyttöoikeuksia.

en: Page global permission
fi: Sivun globaali käyttöoikeus

en: Page not found on %(domain)s
fi: Sivua ei löytynyt lähteestä %(domain)s

en: Page permission
fi: Sivun käyttöoikeus

en: Page permissions
fi: Sivun oikeudet

en: Page permissions management
fi: Sivun oikeuksien hallinta

en: Page settings
fi: Sivun asetukset

en: Page type
fi: Sivutyyppi

en: Pages
fi: Sivut

en: Pages global permissions
fi: Sivujen globaalit käyttöoikeudet

en: Parent app
fi: Emosovellus

en: Parent plugin language must be same as language!
fi: Isäntäliitännäisen kielen tulee vastata aktiivista kieltä!

en: Password:
fi: Salasana:

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste Plugin
fi: Liitetty liitännäinen

en: Path
fi: Polku

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Placeholder
fi: Sisältöpaikka

en: Please choose an option from below to proceed to the next step.
fi: Valitse valinta alapuolelta jatkaaksesi seuraavaan vaiheeseen.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
fi[0]: Korjaa allaoleva virhe.
fi[1]: Korjaa allaolevat virheet.

en: Please log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Please select user or group.
fi: Valitse käyttäjä tai käyttäjäryhmä.

en: Plugin not found
fi: Liitännäistä ei löytynyt

en: Plugin position must be greater than %(position)d
fi: Liitännäisen sijainnin tulee olla suurempi kuin %(position)d

en: Plugin will be added here
fi: Liitännäinen lisätään tähän

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Provide a title for the new page.
fi: Anna otsikko uudelle sivulle.

en: Redirect
fi: Edelleenohjaus

en: Redirects to this URL.
fi: Edelleenohjaa tähän URL:iin

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Sample App
fi: Esimerkkiohjelma

en: Save
fi: Tallenna

en: Save and add another
fi: Tallenna ja lisää uusi

en: Save and continue editing
fi: Tallenna ja jatka muokkausta

en: Save as new
fi: Tallenna nimellä

en: Search
fi: Haku

en: Select a valid page
fi: Valitse kelvollinen sivu

en: Select a valid site
fi: Valitse kelvollinen sivusto

en: Set as home
fi: Aseta kotisivuksi

en: Shortcuts
fi: Oikopolut

en: Shortcuts...
fi: Oikopolut...

en: Sites
fi: Sivustot

en: Slug
fi: URL-otsikko

en: Start typing...
fi: Aloita kirjoittaminen...

en: Structure
fi: Rakenne

en: Successfully moved
fi: Siirretty onnistuneesti

en: Support
fi: Tuki

en: Template not valid
fi: Virheellinen asettelupohja

en: Templates
fi: Asettelupohjat

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
fi: %(name)s "%(obj)s" on muutettu onnistuneesti.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
fi: %(name)s "%(obj)s" on poistettu onnistuneesti.

en: The %(name)s plugin "%(obj)s" was deleted successfully.
fi: %(name)s-liitännäinen "%(obj)s" poistettiin.

en: The default title
fi: Oletusotsikko

en: The following error occured:
fi: Seuraava virhe tapahtui:

en: The form could not be loaded. Please check that the server is running correctly.
fi: Lomaketta ei voitu ladata. Tarkistathan, että palvelin on toiminnassa oikein.

en: The language for the admin interface and toolbar
fi: Hallintapaneelin ja työkalupalkin kieli

en: The part of the title that is used in the URL
fi: Osa otsikosta jota käytetään URL:ssa

en: The placeholder "%(obj)s" was cleared successfully.
fi: Sisältöpaikka "%(obj)s" tyhjennettiin.

en: The template used to render the content.
fi: Asettelu jota käytetään sisällön tulostukseen ruudulle.

en: The template was successfully changed
fi: Asettelupohja vaihdettu

en: The text displayed in search engines.
fi: Hakukoneissa näytettävä kieli.

en: There are no further settings for this plugin. Please press save.
fi: Tälle liitännäiselle ei ole muita asetuksia. Ole hyvä ja paina Tallenna-painiketta.

en: This is a static placeholder
fi: Tämä on staattinen sisältöpaikka

en: This page has no preview!
fi: Tätä sivua ei voi esikatsella!

en: This placeholder already has the maximum number (%(limit)s) of allowed %(plugin_name)s plugins.
fi: Tämä sisältöpaikka sisältää jo sallitun enimmäismäärän (%(limit)s) %(plugin_name)s-liitännäisiä.

en: This placeholder already has the maximum number of plugins (%s).
fi: Tämä sisältöpaikka sisältää jo enimmäismäärän (%s) liitännäisiä.

en: Three columns
fi: Kolme saraketta

en: Title
fi: Otsikko

en: Title Extension
fi: Otsikon laajennus

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
fi: Otsikko ja liitännäiset kielelle %(language)s poistettu

en: To render the static placeholder in templates.
fi: Staattisen sisältöpaikan esittämiseksi asettelupohjissa.

en: Two columns
fi: Kaksi saraketta

en: URL options
fi: URL-asetukset

en: User
fi: Käyttäjä

en: User & Group permissions
fi: Käyttäjä- & ryhmäoikeudet

en: User (page)
fi: Käyttäjä (sivu)

en: User group (page)
fi: Käyttäjäryhmä (sivu)

en: User groups (page)
fi: Käyttäjäryhmät (sivu)

en: User settings
fi: Käyttäjäasetukset

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users (page)
fi: Käyttäjät (sivu)

en: Users can't change page advanced settings without permissions to change the page. Edit permissions required.
fi: Käyttäjät eivät voi muuttaa sivun kehittyneitä asetuksia ilman oikeuksia muuttaa sivua. Muokkausoikeudet vaadittu.

en: Users can't change page permissions without permissions to change the page. Edit permissions required.
fi: Käyttäjät eivät voi muuttaa sivun oikeuksia ilman oikeuksia muuttaa sivua. Muokkausoikeudet vaadittu.

en: Users can't create a page without permissions to change the created page. Edit permissions required.
fi: Käyttäjät eivät voi luoda sivua ilman oikeuksia muuttaa luotua sivua. Muokkausoikeudet vaadittu.

en: Users can't create page permissions without permissions to change the created permission. Edit permissions required.
fi: Käyttäjät eivät voi luoda sivuoikeuksia ilman oikeuksia muuttaa luotuja sivuoikeuksia. Muokkausoikeudet vaadittu.

en: Users can't delete a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
fi: Käyttäjät eivät voi poistaa sivua ilman oikeuksia muuttaa sivua. Muokkausoikeudet vaadittu.

en: Users can't delete page permissions without permissions to change a page. Edit permissions required.
fi: Käyttäjät eivät voi poistaa sivuoikeuksia ilman oikeuksia muuttaa sivua. Muokkausoikeudet vaadittu.

en: Users can't delete page permissions without permissions to change permissions. Edit permissions required.
fi: Käyttäjät eivät voi poistaa sivuoikeuksia ilman oikeuksia muuttaa oikeuksia. Muokkausoikeudet vaadittu.

en: Users can't move a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
fi: Käyttäjät eivät voi siirtää sivua ilman oikeuksia muuttaa sivua. Muokkausoikeudet vaadittu.

en: Users can't publish a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
fi: Käyttäjät eivät voi julkaista sivua ilman oikeuksia muuttaa sivua. Muokkausoikeudet vaadittu.

en: Users can't set page permissions without permissions to change a page. Edit permissions required.
fi: Käyttäjät eivät voi asettaa sivuoikeuksia ilman oikeuksia muuttaa sivua. Muokkausoikeudet vaadittu.

en: View
fi: Näytä

en: View on site
fi: Näytä sivustolla

en: View page
fi: Näytä sivu

en: View restriction
fi: Näkyvyyden rajoittaminen

en: View restrictions
fi: Näkymän rajoitukset

en: Welcome to django CMS
fi: Tervetuloa django CMS:ään

en: Yes
fi: Kyllä

en: You can't move the home page inside another page
fi: Kotisivua ei voi siirtää toisen sivun sisälle

en: You cannot add plugins to this plugin.
fi: Et voi lisätä liitännäisiä tähän liitännäiseen.

en: You do not have permission to add a plugin
fi: Oikeutesi eivät riitä liitännäisen lisäämiseen

en: You do not have permission to clear this placeholder
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän sisältöpaikan tyhjentämiseen

en: You do not have permission to copy these plugins.
fi: Oikeutesi eivät riitä näiden liitännäisten kopiointiin.

en: You do not have permission to copy this placeholder.
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän sisältöpaikan kopiointiin.

en: You do not have permission to delete this page
fi: Sinulla ei ole oikeuksia poistaa tätä sivua

en: You do not have permission to delete this plugin
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän liitännäisen poistamiseen

en: You do not have permission to edit this item
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän kohteen muokkaamiseen

en: You do not have permission to edit this page
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän sivun muokkaamiseen

en: You do not have permission to edit this plugin
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän liitännäisen muokkaamiseen

en: You don't have the permissions required to add a page.
fi: Oikeutesi eivät riitä sivun lisäämiseen.

en: You have no permission to cut this plugin
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän liitännäisen leikkaamiseen

en: You have no permission to move this plugin
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän liitännäisen siirtämiseen

en: You have no permission to paste this placeholder
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän sisältöpaikan liittämiseen

en: You have no permission to paste this plugin
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän liitännäisen liittämiseen

en: You have unsaved changes.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia.

en: ^account/$
fi: ^kayttajatili/$

en: active
fi: aktiivinen

en: application
fi: sovellus

en: attached menu
fi: liitetty valikko

en: by code
fi: koodin mukaan

en: by template
fi: asettelupohjan mukaan

en: can add
fi: voi lisätä

en: can change advanced settings
fi: voi muokata edistyneitä asetuksia

en: can change permissions
fi: voi muokata käyttöoikeuksia

en: can delete
fi: voi poistaa

en: can edit
fi: voi muokata

en: can move
fi: voi liikuttaa

en: can publish
fi: voi julkaista

en: can recover any deleted page
fi: voi palauttaa minkä tahansa poistetun sivun

en: can recover pages
fi: voi palauttaa sivuja

en: can_view
fi: voi_katsella

en: changed by
fi: muokkaaja

en: created by
fi: luoja

en: creation date
fi: Luontipäiväys

en: creation_method
fi: luontitapa

en: default
fi: oletus

en: description
fi: kuvaus

en: email address
fi: Sähköpostiosoite

en: for anonymous users only
fi: ainoastaan kirjautumattomille käyttäjille

en: for logged in users only
fi: ainoastaan kirjautuneille käyttäjille

en: from %s
fi: kohteesta %s

en: group
fi: ryhmä

en: in menu
fi: valikossa

en: in navigation
fi: navigaatiossa

en: is restricted
fi: rajoitettu

en: language
fi: kieli

en: last change by
fi: muokkaaja

en: limit when this page is visible in the menu
fi: rajoita tämän sivun näkyvyyttä valikossa

en: login required
fi: Sisäänkirjautuminen vaadittu

en: menu visibility
fi: näytä valikossa

en: nodes
fi: solmut

en: not in menu
fi: ei valikossa

en: object ID
fi: kohteen ID

en: on page level
fi: sivutasolla

en: overwrite the title (html title tag)
fi: Yliaja otsikko (HTML title)

en: overwrite the title in the menu
fi: yliaja otsikko valikossa

en: page
fi: sivu

en: pages
fi: sivut

en: placeholder
fi: sisältöpaikka

en: placeholder code
fi: sisältöpaikan tunniste

en: placeholder content
fi: sisältöpaikan sisältö

en: position
fi: Sijainti

en: publication date
fi: julkaisupäiväys

en: publication end date
fi: julkaisun loppupäiväys

en: redirect
fi: edelleenohjaus

en: site
fi: sivusto

en: sites
fi: sivustot

en: slot
fi: lovi

en: slug
fi: url-otsikko

en: soft root
fi: Softroot

en: static placeholder
fi: staattinen sisältöpaikka

en: static placeholders
fi: staattiset sisältöpaikat

en: template
fi: asettelu

en: title
fi: otsikko

en: user
fi: käyttäjä

en: user setting
fi: käyttäjäasetukset

en: user settings
fi: käyttäjäasetukset

en: username
fi: käyttäjänimi

en: users
fi: käyttäjät

en: view restricted
fi: Näyttö rajoitettu

en: width
fi: leveys
