django-cms - en to tr translation catalogue (374 entries)

en: 
                        Welcome to django CMS version <strong>%(cms_version)s</strong>.
tr: 
                        django CMS <strong>%(cms_version)s</strong> versiyonuna hoş geldiniz.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
tr: %(key)r birincil anahtarlı %(name)s nesnesi mevcut değil.

en: (current)
tr: (geçerli)

en: (global)
tr: (evrensel)

en: <Empty>
tr: <Boş>

en: <strong>Login failed.</strong> Please check your credentials and try again.
tr: <strong>Giriş başarısız.</strong> Lütfen bilgilerinizi kontrol edip tekrar deneyiniz.

en: A description of the page used by search engines.
tr: Virgül ile ayrılmış anahtar kelimeler, bazen arama motorları tarafından kullanılır.

en: A page with this reverse URL id exists already.
tr: Bu ters URL id'si ile bir sayfa zaten var.

en: A template tag couldn't find the page with lookup arguments `%(page_lookup)s
    `. The URL of the request was: http://%(host)s%(path)s
tr: Şablon etiketi `%(page_lookup)s
    ` arama kriteri ile bir sayfa bulamadı. İstek yapılan URL: http://%(host)s%(path)s

en: A wizard has already been registered for model: %s
tr: Şu model için zaten bir sihirbaz kayıtlıdır: %s

en: Action successful.
tr: Aksiyon başarılı.

en: Add
tr: Ekle

en: Add Another
tr: Bir tane daha ekle

en: Add Category
tr: Kategori Ekle

en: Add Page Copy
tr: Sayfa Kopyası Ekle

en: Add Translation
tr: Çeviri Ekle

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
tr: Sayfa ekleme yetkisi aynı zamanda alt başlıkların yetkilerine de ihtiyaç duyar, yoksa sayfa ekleyen kişi içeriğini değiştiremez.

en: Add plugin
tr: Eklenti ekle

en: Add your first page
tr: İlk sayfanızı ekleyin

en: Admin Sites
tr: Yönetici Alanları

en: Administration
tr: Yönetim

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Alias
tr: Takma ad

en: All
tr: Hepsi

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
tr: Navigasyonda tüm alt sayfalar görüntülenmeyecektir

en: All permissions
tr: Tüm yetkiler

en: Allow
tr: İzin ver

en: An application instance using this configuration already exists.
tr: Bu konfigurasyonu kullanan bir uygulama oluşumu zaten var.

en: An application instance with this name already exists.
tr: Bu isimde bir uygulama oluşumu zaten var.

en: Application
tr: Uygulama

en: Application configurations
tr: Uygulama ayarları

en: Application: %(apphook)s
tr: Uygulama: %(apphook)s

en: Are you sure you want to abandon these changes?
tr: Yaptığınız değişikliklerden vazgeçmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to copy all plugins from %s?
tr: Tüm eklentileri %s lokasyonundan kopyalamak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this plugin?
tr: Bu eklentiyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to publish this page?
tr: Bu sayfayı yayınlamak istediğinizde emin misiniz?

en: Are you sure you want to § this page?
tr: Bu sayfayı § etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Articles
tr: Makaleler

en: Available plugins
tr: Uygun eklentiler

en: Back
tr: Geri

en: Bring up this help dialog
tr: Bu yardım diyaloğunu getir

en: CMS - your user account was changed.
tr: CMS - kullanıcı hesabınız güncellendi.

en: CMS - your user account was created.
tr: CMS - kullanıcı hesabınız yaratıldı.

en: Can add
tr: Ekleyebilir

en: Can change permissions
tr: Yetkileri değiştirebilir

en: Can delete
tr: Silebilir

en: Can edit
tr: Düzenleyebilir

en: Can move
tr: Taşıyabilir

en: Can publish
tr: Yayınlayabilir

en: Can view
tr: Görebilir

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot delete %(name)s
tr: %(name)s silinemez

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Category
tr: Kategori

en: Change
tr: Düzenle

en: Change Category
tr: Kategori Düzenle

en: Change a page
tr: Bir sayfa düzenle

en: Changed
tr: Değiştirildi

en: Child app
tr: Alt uygulama

en: Choose copy options
tr: Kopyalama seçeneklerin seç

en: Clear clipboard
tr: Panoyu temizle

en: Click to go back
tr: Geri dönmek için tıklayın

en: Click to go forward
tr: İleri gitmek için tıklayın

en: Clipboard
tr: Pano

en: Clipboard is empty.
tr: Pano şu anda boş.

en: Clipboard...
tr: Pano...

en: Close
tr: Kapat

en: Close/cancel
tr: Kapat/iptal

en: Collapse all
tr: Tümünü daralt

en: Content
tr: İçerik

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy all
tr: Hepsini Kopyala

en: Copy all plugins
tr: Tüm eklentileri kopyala

en: Copy from
tr: Kopyalanacak yer

en: Copy options
tr: Kopyalama seçenekleri

en: Copy permissions
tr: Kopyalama yetkileri

en: Create
tr: Oluştur

en: Create Alias
tr: Takma Ad Oluştur

en: Create Page
tr: Sayfa Oluştur

en: Create a new %s instance.
tr: Yeni bir %s oluşumu oluştur.

en: Create a new page next to the current page.
tr: Seçili sayfanın yanına yeni sayfa yarat

en: Create a page below the current page.
tr: Seçili sayfanın altında yeni bir sayfa yarat

en: Current page
tr: Geçerli sayfa

en: Cut
tr: Kes

en: Database error
tr: Veritabanı hatası

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Translation
tr: Çeviri Sil

en: Delete page
tr: Sayfayı Sil

en: Deny
tr: Reddet

en: Description meta tag
tr: Açıklama meta etiketi

en: Disable toolbar
tr: Araç çubuğunu etkisiz hale getir

en: Display in navigation
tr: Menüde görünsün

en: Documentation
tr: Dokümantasyon

en: Double-click to edit
tr: Düzenlemek için çift tıklayınız

en: Drop a plugin here
tr: Eklentiyi buraya bırakın

en: Duplicate this Page
tr: Bu sayfayı çoğalt

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit model
tr: Model düzenle

en: Edit plugin
tr: Eklentiyi düzenle

en: Edit this Page
tr: Bu sayfayı düzenle

en: Empty
tr: Boş

en: Empty all
tr: Hepsini boşalt

en: Enter a valid username.
tr: Geçerli bir kullanıcı adı giriniz.

en: Error! You don't have permissions to copy this page.
tr: Hata! Bu sayfayı kopyalama yetkiniz yok.

en: Error! You don't have permissions to move this page. Please reload the page
tr: Hata! Bu sayfayı taşımak için yetkiniz yok. Lütfen sayfayı yeniden yükleyin

en: Error:
tr: Hata:

en: Example1
tr: Örnek 1

en: Example1 App
tr: Örnek1 Uygulaması

en: Examples
tr: Örnekler

en: Expand all
tr: Tümünü genişlet

en: Expand/collapse
tr: Genişlet/daralt

en: Extra Context
tr: İlave İçerik

en: Field %s not found
tr: Alan %s bulunamadı

en: Filter plugins...
tr: Eklentileri filtrele...

en: Focus on Toolbar
tr: Araç çubuğuna odaklan

en: Focus on placeholders
tr: Yer tutuculara odaklan

en: Focus on plugins of placeholder
tr: Yer tutucunun eklentilerine odaklan

en: Generic
tr: Jenerik

en: Grant on
tr: İzin ver

en: Group
tr: Grup

en: Hide in navigation
tr: Menüde görünmesin

en: Highlight
tr: Vurgula

en: Home
tr: Anasayfa

en: Hook application to this page.
tr: Uygulamayı bu sayfaya bağla.

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
tr: Eğer seçilmezse, kullanıcı tüm sitelerde yetkiye sahip olur.

en: In menu
tr: Menüde

en: Inherit from parent page
tr: Üst sayfadan al

en: Inherit the template of the nearest ancestor
tr: En yakın üst sayfanın şablonunu kullan

en: Installation Notes
tr: Kurulum Notları

en: Installation successful!
tr: Kurulum başarılı!

en: Invalid application config value
tr: Geçersiz uygulama konfigürasyon değeri

en: Invalid plugin type '%s'
tr: Geçersiz eklenti tipi '%s'

en: It is being redirected to:
tr: Yöndendiriliyor:

en: Keep this field empty if standard path should be used.
tr: Standart yolu kullanmak için bu alanı boş bırakın.

en: Language
tr: Dil

en: Language must be set to a supported language!
tr: Dil, desteklenen bir dile ayarlanmalı!

en: Leave empty for automatic slug, or override as required.
tr: Otomatik rumuz için boş bırakın veya gerekiyorsa varolanın üstüne yazın.

en: List of pages
tr: Sayfa listesi

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading...
tr: Yüklüyor...

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
tr: Yönetim için <a href="%(login_url)s">buraya</a> giriş yapınız.

en: Login
tr: Giriş

en: Login url: %(login_url)s
tr: Giriş bağlantısı: %(login_url)s

en: Logout
tr: Çıkış

en: Logout %s
tr: Çıkış %s

en: Main Navigation
tr: Ana Navigasyon

en: Maximize
tr: Büyüt

en: Menu
tr: Menü

en: Menu Title
tr: Menü Başlığı

en: Minimize
tr: Küçült

en: More
tr: Daha fazla

en: Most used
tr: En sık kullanılan

en: Move to next/previous element
tr: Sonraki/önceki öğeye hareket et

en: MultilingualExample1 App
tr: ÇokluDilÖrnek1 Uygulaması

en: New Page
tr: Yeni Sayfa

en: New Sub Page
tr: Yeni Alt Sayfa

en: New page
tr: Yeni sayfa

en: New sub page
tr: Yeni alt sayfa

en: Next
tr: Sonraki

en: No
tr: Hayır

en: No registered apphook "%r" found
tr: Kayıtlı apphook(uygulama kancası) "%r" bulunamadı

en: Not in menu
tr: Menüde değil

en: Only this website
tr: Sadece bu web sitesi

en: Open "Create" dialog
tr: "Oluştur" diyaloğunu aç

en: Open actions menu
tr: Aksiyonlar menüsünü aç

en: Options
tr: Seçenekler

en: Overwrite URL
tr: URL'nin üzerine yaz

en: Overwrite what is displayed in the menu
tr: Menüde gösterilenin üstüne yaz

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
tr: Tarayıcınızın üstünde veya yerimlerinde yazanın üzerine yaz

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Extension
tr: Uzantı Sayfa

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: Page Tree
tr: Sayfa Ağacı

en: Page Types
tr: Sayfa Tipleri

en: Page and children (immediate)
tr: Sayfa ve Alt sayfa (hemen)

en: Page and descendants
tr: Sayfa ve alt sayfalar

en: Page children (immediate)
tr: Alt sayfa (hemen)

en: Page descendants
tr: Alt sayfalar

en: Page doesn't inherit any permissions.
tr: Sayfa hiçbir izin devralmıyor

en: Page global permission
tr: Evrensel sayfa izinleri

en: Page not found on %(domain)s
tr: %(domain)s 'da sayfa bulunamadı

en: Page permission
tr: Sayfa yetkileri

en: Page permissions
tr: Sayfa yetkileri

en: Page permissions management
tr: Sayfa yetki yönetimi

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Page type
tr: Sayfa tipi

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pages global permissions
tr: Sayfa genel izinleri

en: Parent app
tr: Üst uygulama

en: Parent plugin language must be same as language!
tr: Ana eklentinin dili aynı olmalıdır.

en: Parent plugin placeholder must be same as placeholder!
tr: Üst eklenti yer tutucusu, yer tutucu ile ile benzer olmalıdır.

en: Password:
tr: Parola:

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Path
tr: Yol

en: Permissions
tr: Yetkiler

en: Placeholder
tr: yer tutucu

en: Please choose an option from below to proceed to the next step.
tr: Lütfen aşağıdaki seçeneklerden birini seçerek sonraki adıma ilerleyiniz.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
tr[0]: Aşağıdaki hataları düzeltin.
tr[1]: Aşağıdaki hataları düzeltin.

en: Please log in
tr: Lütfen giriş yapın

en: Please select user or group.
tr: Lütfen kişi veya grup seçiniz.

en: Plugin not found
tr: Eklenti bulunamadı

en: Plugin will be added here
tr: Eklenti buraya eklenecek

en: Preview
tr: Önizleme

en: Provide a title for the new page.
tr: Yeni sayfa için bir başlık gir

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Redirects to this URL.
tr: Bu URL'e yönlendir.

en: Reload
tr: Tekrar yükle

en: Required. 300 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
tr: Zorunlu. 300 karakter veya daha azı. Harfler, rakamlar ve @/./+/-/_ karakterleri

en: Reset filter
tr: Filtreyi sıfırla

en: Sample App
tr: Örnek Uygulama

en: Sample App 2
tr: Örnek Uygulama 2

en: Sample App 3
tr: Örnek Uygulama 2

en: Sample App with config
tr: Konfigürasyonlu örnek uygulama

en: Sample App with excluded permissions
tr: Dahil edilmeyen yetkilerle Örnek Uygulama

en: Save
tr: Kaydet

en: Save and add another
tr: Kaydet ve yeni bir tane ekle

en: Save and continue editing
tr: Kaydet ve düzenlemeye devam et

en: Save as new
tr: Yeni olarak kaydet

en: Search
tr: Ara

en: Select a valid page
tr: Geçerli bir sayfa seç

en: Select a valid site
tr: Geçerli bir site seç

en: Set as home
tr: Ana sayfa olarak ayarla

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Shortcuts...
tr: Kısayollar...

en: Sites
tr: Alanlar

en: Slug
tr: Rumuz(slug)

en: Start typing...
tr: Yazmaya başla....

en: Static Menu
tr: Statik Menü

en: Static Menu2
tr: Statik Menü2

en: Static Menu3
tr: Sabit Menu3

en: Static Menu4
tr: Statik Menü

en: Structure
tr: Yapı

en: Successfully moved
tr: Başarıyla taşındı

en: Support
tr: Destek

en: Tap to edit
tr: Düzenlemek için dokunun

en: Template not valid
tr: Şablon geçerli değil

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
tr: Web sayfası için zaman ayırdığınız için teşekkürler.

en: The %(name)s plugin "%(obj)s" was deleted successfully.
tr: "%(obj)s" isimli %(name)s eklentisi başarıyla silindi.

en: The default title
tr: Öntanımlı başlık

en: The language for the admin interface and toolbar
tr: Yönetim arayüzü ve araç çubuğu dili

en: The page is not eligible to be home.
tr: Bu sayfa ana sayfa olmak için uygun değil.

en: The part of the title that is used in the URL
tr: Başlığın URL'de kullanılan kısmı

en: The placeholder "%(obj)s" was cleared successfully.
tr: "%(obj)s" yer tutucusu başarıyla temizlendi

en: The template used to render the content.
tr: İçeriği göstermek için kullanılan şablon

en: The template was successfully changed
tr: Şablon başarıyla değiştirildi.

en: The text displayed in search engines.
tr: Arama motorlarında görüntülenen metin

en: There are no further settings for this plugin. Please press save.
tr: Bu eklenti için başka ayar yok. Lütfen kaydete basın

en: This is a static placeholder
tr: Bu sabit bir yer tutucudur

en: This page has no preview!
tr: Bu sayfanın önizlemesi yok!

en: This placeholder already has the maximum number (%(limit)s) of allowed %(plugin_name)s plugins.
tr: Bu yer tutucu sahip olabileceği (%(limit)s) adet %(plugin_name)s eklentisi limitine ulaştı

en: This placeholder already has the maximum number of plugins (%s).
tr: Bu yer tutucusu sahip olabileceği en fazla eklenti sayısına sahip: (%s)

en: This plugin cannot be moved or edited outside of its parent
tr: Bu eklenti üst öğesinin dışına taşınamaz veya üst öğesinin dışında düzenlenemez

en: Three columns
tr: Üç Sütun

en: Title
tr: Başlık

en: Title Extension
tr: Uzantı Başlık

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
tr: %(language)s dilindeki başlık ve eklenti silindi

en: To render the static placeholder in templates.
tr: Şablonlar içindeki sabit yer tutucuyu resmetmek(render etmek) için.

en: Two columns
tr: İki sütun

en: User
tr: Kullanıcı

en: User & Group permissions
tr: Kullanıcı & Grup yetkileri

en: User (page)
tr: Kullanıcı (sayfa)

en: User group (page)
tr: Kullanıcı grubu (sayfa)

en: User groups (page)
tr: Kullanıcı grupları (sayfa)

en: User settings
tr: Kullanıcı ayarları

en: UserSettings
tr: KullanıcıAyarları

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users (page)
tr: Kullanıcılar (sayfa)

en: Users can't create a page without permissions to change the created page. Edit permissions required.
tr: Oluşturulmuş sayfayı düzenleme yetkisi olmayan kullanıcılar sayfa oluşturamazlar. Düzenleme yetkisi gereklidir.

en: Users can't create page permissions without permissions to change the created permission. Edit permissions required.
tr: Oluşturulmuş sayfa yetkisini düzenleme yetkisi olmayan kullanıcılar sayfa yetkisi oluşturamazlar. Düzenleme yetkisi gereklidir.

en: Users can't delete a page without permissions to change the page. Edit permissions required.
tr: Sayfa düzenleme yetkisi olmayan kullanıcılar sayfa silemezler. Düzenleme yetkisi gereklidir.

en: Users can't delete page permissions without permissions to change a page. Edit permissions required.
tr: Sayfa düzenleme yetkisi olmayan kullanıcılar sayfa yetkilendirmelerini silemezler. Düzenleme yetkisi gereklidir.

en: Users can't delete page permissions without permissions to change permissions. Edit permissions required.
tr: Yetki düzenleme yetkisi olmayan kullanıcılar sayfa yetkisi silemezler. Düzenleme yetkisi gereklidir.

en: Users can't set page permissions without permissions to change a page. Edit permissions required.
tr: Sayfa düzenleme yetkisi olmayan kullanıcılar sayfa yetkilendirmesi yapamazlar. Düzenleme yetkisi gereklidir.

en: View
tr: Görüntüle

en: View on site
tr: Sitede gör

en: View page
tr: Sayfayı göster

en: View restriction
tr: Kısıta bak

en: View restrictions
tr: Kısıtlara bak

en: Welcome to django CMS
tr: djange CMS'e hoşgeldiniz

en: Yes
tr: Evet

en: You can't move the home page inside another page
tr: Ana sayfayı başka bir sayfanın içine taşıyamazsınız.

en: You cannot add plugins to this plugin.
tr: Bu eklentiye başka eklentiler ekleyemezsiniz.

en: You do not have permission to add a plugin
tr: Eklenti eklemeye yetkiniz yok.

en: You do not have permission to clear this placeholder
tr: Bu yer tutucuyu silmeye yetkiniz yok

en: You do not have permission to copy these plugins.
tr: Bu eklentileri kopyalamaya yetkiniz yok

en: You do not have permission to copy this placeholder.
tr: Bu yer tutucuyu kopyalama yetkiniz yok.

en: You do not have permission to delete this plugin
tr: Bu eklentiyi silmek için yetkiniz yok

en: You do not have permission to edit this item
tr: Bu elemanı düzenlemek için yetkiniz yok

en: You do not have permission to edit this page
tr: Bu sayfayı değiştirmek için yetkiniz yok

en: You do not have permission to edit this plugin
tr: Bu eklentiyi düzenlemek için yetkiniz yok

en: You don't have the permissions required to add a page.
tr: Sayfa eklemek için gereken yetkiye sahip değilsiniz.

en: You have no permission to cut this plugin
tr: Bu eklentiyi kesme yetkiniz yok.

en: You have no permission to move this plugin
tr: Bu eklentiyi taşımak için yetkiniz yok

en: You have no permission to paste this placeholder
tr: Bu yer tutucuyu yapıştırma yetkiniz yok

en: You have no permission to paste this plugin
tr: Bu eklentiyi yapıştırma yetkiniz yok

en: You have unsaved changes.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz bulunuyor.

en: ^account/$
tr: ^hesap/$

en: active
tr: etkin

en: application
tr: uygulama

en: application instance name
tr: uygulama oluşumu ismi

en: attached menu
tr: eklenmiş menü

en: by code
tr: kod ile

en: by template
tr: şablon ile

en: can add
tr: ekleyebilir

en: can change advanced settings
tr: gelişmiş seçenekleri değiştirebilir

en: can change permissions
tr: yetkileri değiştirebilir

en: can delete
tr: silebilir

en: can edit
tr: düzenleyebilir

en: can move
tr: taşıyabilir

en: can publish
tr: yayınlayabilir

en: can recover any deleted page
tr: herhangi bir silinmiş sayfayı kurtarabilir

en: can recover pages
tr: sayfaları kurtarabilir

en: can_view
tr: görebilir

en: changed by
tr: değiştiren

en: created by
tr: oluşturan

en: creation date
tr: yaratma tarihi

en: creation_method
tr: olusturma_metodu

en: default
tr: öntanımlı

en: description
tr: açıklama

en: email address
tr: mailto

en: for anonymous users only
tr: sadece anonim kullanıcılar için

en: for logged in users only
tr: sadece giriş yapmış kullanıcılar için

en: from %s
tr: %s lokasyonundan

en: frontend view restriction
tr: Önyüz görünümü kısıtlamaları

en: group
tr: grup

en: in menu
tr: Menüde

en: in navigation
tr: navigasyon

en: is restricted
tr: sınırlandırılmış

en: language
tr: dil

en: last change by
tr: son değiştiren

en: limit when this page is visible in the menu
tr: Bu sayfanın menüde görünür olduğundaki sınırı

en: login required
tr: giriş yapılmış olması gerekiyor

en: menu visibility
tr: menü görünürlüğü

en: not in menu
tr: Menüde değil

en: object ID
tr: nesne kimlik no

en: on page level
tr: sayfa seviyesinde

en: overwrite the title (html title tag)
tr: başlık etiketini belirle (html title etiketi)

en: overwrite the title in the menu
tr: menüdeki başlığın üzerine yaz

en: page
tr: sayfa

en: pages
tr: sayfalar

en: placeholder
tr: yer tutucu

en: placeholder code
tr: yer tutucu kodu

en: placeholder content
tr: yer tutucu içeriği

en: plugin_name
tr: eklenti_adı

en: position
tr: konum

en: publication date
tr: yayınlanma tarihi

en: publication end date
tr: yayınlama bitiş tarihi

en: redirect
tr: yönlendirme

en: sample account page
tr: örnek hesap sayfası

en: sample my profile page
tr: örnek bilgilerim sayfası

en: sample root page
tr: örnek ana sayfa

en: sample settings page
tr: örnek ayarlar sayfası

en: sites
tr: siteler

en: slot
tr: yuva

en: slug
tr: rumuz

en: soft root
tr: yumuşak kök

en: staff status
tr: personel durumu

en: static placeholder
tr: statik yer tutucu

en: static placeholder name
tr: statik yer tutucu adı

en: static placeholders
tr: statik yer tutucular

en: template
tr: şablon

en: title
tr: başlık

en: user
tr: kullanıcı

en: user setting
tr: kullanıcı ayarları

en: user settings
tr: kullanıcı ayarları

en: username
tr: kullanıcı adı

en: users
tr: kullanıcılar

en: view restricted
tr: kısıtlanmışlara bak

en: width
tr: genişlik
